Stop Violentei
dobrea florin , în urmă cu 17 ani
Pe mine nu m-au batut parintii cand eram mic. Dar cunosc persoane traumatizate de violentele din copilarie si vad deseori pe strada parinti scosi din minti, care-si paruie copii cu sete.
Nu stiu de ce, lucrurile astea mi s-au parut intotdeauna exceptii, chiar daca luciditatea te obliga sa accepti ca realitatea sta cu totul altfel. Nu e normala o lume cu copii chinuiti, e bolnava lumea aia, cu fiecare gest de agresiune in fata unui copil devine o lume tot mai dezolanta. Multi cred ca “bataia e rupta din rai” si ca numai cu batul poti sa faci educatia copilului, mai ales a celui care dovedeste ca detine putere, inteligenta si curiozitate (sa-l disciplinam!). E foarte trist sa vezi batul ca pe un instrument de dialog, de invatare. Parintii si copiii vor avea mereu conflicte de rezolvat, dar nici unul nu cred ca se poate aborda pe calea asta.